IETM Aarhus Plenary Meeting 2023: Život na hrane. Jeden zelený krok späť.
/Jún 2023, Dánsko, IETM – Medzinárodná sieť pre súčasné scénické umenie, Plenárne zasadnutie v Aarhus/
Autorka: Mgr. Monika Necpálová, M.A
Keď som cestovala do Aarhusu, premýšľala som, čo sa môže stať na takom veľkom medzinárodnom podujatí, akým je plenárne zasadnutie IETM. Téma podujatia „Život na hrane“ je pomerne naliehavá a naša generácia je zodpovedná nielen hľadať, ale aj žiť riešenia, smerujúce k zelenému trvalo udržateľnému rozvoju.
Podstatné je pochopiť, že umením nie je len umelecký výsledok/výstup. K umeniu patrí aj širšie či menšie prostredie, kde máme dosah aj počas procesu realizácie (počas snívania, plánovania, distribúcie…), ale aj po „premiére“. Ľudia z rôznych odvetví, politík a ekonomík, rovnako ako aj umelci, pracovníci kultúrnych organizácií a nezávislí tvorcovia, sú zodpovední za hľadanie lepších riešení pre kreatívny proces, produkciu a distribúciu umenia.
Všetci „vieme“ a veríme, že umenie môže viesť k zmene pohľadu recipientov. Hľadajme však viac.
Plenárne zhromaždenie IETM sa pokúsilo otvoriť tému zelenej politiky v scénickom umení z rôznych uhlov pohľadu. Išlo o stretnutie profesionálov z oblasti scénického umenia z celého sveta, kde sa stretlo vyše 450 členov IETM (jednotlivci, organizácie,…). Predstavte si dopad tejto udalosti. Kúsky informácií a osvedčených postupov o tom, ako udržateľne vytvárať scénické umenie, sa skutočne dotýkali stoviek ľudí.
Zároveň treba uznať, že sme nenašli tajné riešenie, ako zachrániť našu planétu. Vzájomne sme sa však inšpirovali a vymýšľali príklady, čo môže fungovať (a čo je stratou času alebo to funguje kontradiktórne). Niekedy aj náš kreatívny sektor dokáže prísť so šikovnými „zelenými“ nápadmi a uplatniť ich v komunitách.
Čo som si zobrala z mnohých nápadov: Jednoduchosť. Pozrime sa späť a uvidíme, ako žijú naši rodičia alebo starí rodičia. Potrebujeme naozaj všetko? Môžeme urobiť krok späť z nášho pohodlia? Veľa udržateľných nápadov je už tu. Ľudia ich aplikovali vo svojom živote pred mnohými rokmi. Potešilo ma, že jeden z účastníkov plenárneho zasadnutia IETM spomenul presne toto isté. Pripomenulo mi to, že riešenia sú všade okolo nás. Len ich musíme čo najviac zapojiť do umeleckého procesu a kultúrnej politiky.
Medzinárodnú mobilitu autorky textu, slovenskej divadelnej umelkyne, členky IETM, podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Svätá pravda. Pracujem v knižnici a snažíme sa o ekologický prístup a vedieme k tomu aj detských čitateľov. Ale zodpovednosť je hlavne na tých „hore“. Inak Dánsko, krásna krajina, ďakujem za článok. To, čo sa tu píše je pre mňa inšpiráciou ako byť ekologický v kultúre.