Halóóó?: Storytelling ako inovatívny umelecký zážitok

Storytellingový kurz Halóóó?, ktorý divadlo Thalia Teatro organizovalo s podporou hlavného partnera – Fondu na podporu umenia – aj v roku 2022, sa blíži ku koncu. Naši účastníci sú pripravení aplikovať nové znalosti v praxi a počas decembrových dní prinášajú individuálne umelecké zážitky detským poslucháčom po celom Slovensku. 

V rámci kurzu prebehli štyri skupinové stretnutia, počas ktorých sa účastníci naučili pracovať s postavami, vytvárať pútavý príbeh a verejne ho prezentovať. Nasledovala séria individuálnych stretnutí alebo stretnutí v dvoj-trojčlenných skupinkách s lektorkou projektu, kde sme zdokonalili príbehy účastníkov. Kurz viedla Monika Necpálová, divadelná pedagogička z nášho divadla.

V decembri 2022 prebieha posledná fáza projektu: individuálne interaktívne vystúpenia pre školákov. Online formát vystúpení umožňuje prinášať inovatívne umelecké zážitky pre deti z celého Slovenska. Detskí poslucháči sú z príbehov nadšení! Účastníci kurzu úspešne kombinujú rozprávačskú techniku s divadelným pohybom a hudobným sprievodom. Predstavenia často majú aj interaktívnu časť, keď sa dieťa môže podeliť s rozprávačom o názor na umenie, alebo priamo zasiahnuť do príbehu. A práve v tom spočíva čaro storytellingu.

Kurz Halóóó? sa stal prínosnou skúsenosťou aj pre mladých dospelých účastníkov. Niektorí absolventi kurzu sa plánujú v budúcnosti venovať storytellingu a písaniu príbehov, a zdôrazňujú teoretické a praktické skúsenosti, ktoré počas kurzu nadobudli. „Len vďaka tomuto kurzu som si uvedomil, čo tvorí nezabudnuteľnú a jedinečnú postavu, i to, akými prostriedkami ju treba prezentovať”, reflektuje svoje skúsenosti Mário Kmecz, jeden z absolventov a dodáva, „najdôležitejší poznatok z tohto kurzu je, že v rozprávaní nemožno oddeliť osobnosť autora príbehu od samotného rozprávania príbehu.“

Halóóó je projektom, ktorý realizuje divadlo Thalia Teatro vďaka podpore hlavného partnera – Fondu na podporu umenia. Projekt je podporený z verejných zdrojov.

Text a foto: Thalia Teatro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.