Literárna mapa Pod lupou

Literárna mapa Slovenska je spoluautorským dielom žiakov základných škôl vo Zvolene a v Detve. Vznikla v rámci spolupráce škôl počas workshopov organizovaných v apríli 2021 divadlom Thalia Teatro ako súčasť projektu Pod lupou. Počas workshopov žiaci vyhľadávali informácie o živote a tvorbe ôsmich slovenských autorov literárnych diel, ktorí pochádzajú z rôznych krajov Slovenska. Okrem faktov o autoroch účastníci vytvárali obrazové prílohy k dielam, a sami tieto literárne diela dotvárali. Vymýšľali spoločne i krátke scénky nadväzujúce na príbehy, ktoré slovenskí autori napísali. 

Osem krajov Slovenska – osem spisovateľov. Lyrických, epických, dokonca aj dramatických. A preto je literárna mapa veľmi rôznorodá a dá sa v nej nájsť umelecké dielo skoro z každého súdka. A detské ilustrácie k týmto dielam sú na tom veľmi podobne. Účastníci sa počas workshopov mali možnosť prejaviť nielen výtvarne, ale aj literárne a dramaticky. Všetkých tvorivých aktivít sa veľmi dobre zhostili a tvorbu autorov svojsky uchopili. Spoločne zvládli Večerníček, Danku a Janku, Modlitbičky, Dobšinského rozprávky a iné veľmi významné literárne diela, ktoré sa vryjú do pamäti každému, kto s nimi príde do kontaktu. Okrem Pavla Dobšinského deti spracovali život a dielo Jonáša Záborského, Milana Rúfusa, Márie Ďuríčkovej, Ľudmily Podjavorinskej, Dušana Dušeka, Jozefa Pavloviča a Daniela Heviera. 

Literárna mapa bola verejne uvedená počas online podujatia za účasti žiakov a pedagógov škôl stredoslovenského regiónu. Mapa je k dispozícii základným školám ako učebná pomôcka pri výučbe predmetu slovenský jazyk a literatúra. 

Realizáciu projektu Pod lupou z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.

 

Ukážka literárnej mapy Pod lupou

Poznámka: Akékoľvek zdieľanie a rozširovanie ktorejkoľvek časti literárnej mapy Pod lupou bez súhlasu Thalia Teatro je zakázané.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.