Mobility v Čiernej Hore: Festival bábkového divadla v Podgorici

Posledné ešte vždy letné dni, 16. – 18. septembra 2022 patrili IX. medzinárodnému festivalu bábkového divadla v Podgorici. Hlavné mesto Čiernej Hory privítalo hosťujúce divadlá zo Španielska, Slovenska, Srbska, Macedónska a, samozrejme, predstavila sa aj domáca divadelná scéna z Podgorice.

Divadlo Thalia Teatro sa predstavilo na festivale s inscenáciou pre najmladšie publikum. Farebný kúpeľ v dramaturgii Moniky Necpálovej a réžii Evgenija Ibragimova sa odohral počas 18-steho septembrového dopoludnia dvakrát. Malá sála kultúrno-informačného centra v Podgorici obsihane 100 divákov. Lístky na obe predstavenia boli v priebehu pol hodiny rozobraté, dokonca sa sedelo aj na schodoch a na javisku.

Predstavenie Farebný kúpeľ je postavené na autorskom veršovanom texte, ktorý obsahuje aj mnoho spie

vaných pasáží. Uvednie predstavenia v slovenčine na festivale v Čiernej Hore otvorilo dramaturgické úvahy o tom, ako priblížiť obsah textu inojazyčnému publiku. Herečka sa vďaka znalosti srbského jazyka s deťmi cez interaktívne antré v srbčine zoznámila

a na veselú nôtu objasnila základy slovenského jazyka. Vďaka podobnosti niektorých slov, deti mohli komunikovať s herečkou počas predstavenia, pričom veľkým plus je hravosť farieb na scéne, maľovanie počas predstavenia a, pravdaže, hudobné skladby so spevo

m.

Hrdinovia predstavenia Slnko, slnečnice a lienka si vyslúžili potlesk. Lienka je zvečnená na fotografiách mnohých detí, ktoré si nenechali ujsť príležitosť odfotiť sa s ňou. Odmenou pre Thalia Teatro po obidvoch predstaveniach boli pochvalné slová od hercov podgorického divadla na dramatické umenie. Rovnakú váhu majú aj mnohé pozitívne a úprimné ohlasy detských divákov, ktorí po predstaveniach pricházali k herečke a „zhodnotili“ ich ako veľmi pekné. Reč divadla dokáže prekonávať aj hranice medzi jazykmi, aj keď jednoznačne ide o hereckú, dramaturgickú i režijnú výzvu, ktorá je očividná pred vystúpením v zahraničí.

„Filozofia festivalu je postavená na bezplatnom umožnení pocítiť bábkové divadlo na vlastnej koži,“ ozrejmila nám Ljiljana Burzan-Nikolić, jedna z organizátorov festivalu, pričom nám vysvetľuje, že Podgorica nemá čisto bábkové divadlo a bábkové predstavenia sú ojedinelé v repertoári ďalších divadiel. Deti i rodičia preto s nadšením využívajú možnosť prísť na festival. Zároveň sa tak toto umenie stáva umením pre všetkých bez rozdielov, lebo je prístupné bezplatne každému.

S deťmi sme sa mali možnosť porozprávať aj my. Po každom predstavení totiž deti robili interwiá s hercami pre miestnu televíziu. V rozhovore pre televíziu herečka Thalia Teatro, Monika Necpálová, zodpovedala zvedavú detskú otázku, aké farby nosí divadlo: „Divadlo má mnoho farieb, ale najdôležitejšie sú farby lásky, zodpovednosti, nádeje a kreativity. Divadlo nám umožňuje stretnutie s inými ľuďmi, s inými pohľadmi na svet, s rôznymi názormi. Každý človek, s ktorým sa strteneme, môže priniesť do nášho života nejakú farbu.“

Lajtmotívom festivalu je chytľavá zvučka o bábke. Zvučka znela na začiatku predstavení, na otvárnaí i zatváraní festivalu. Tradične dobrovľníci festivalu nosia na krku aj papierové srdcia, ako medailu festivalu, ktorý si každý nosí v srdci. Takéto srdiečko dostala aj herečka nášho divadla od jedného z hercov divadla z Podgorice.

Počas festivalu sa uskutočnila aj prezentácia novovydanej knihy drám pre deti jedného z organizátorov Davora Dragojevića. Knihu s podpisom si odniesli na pamiatku aj členovia divadla Thalia Teatro. Riaditeľ festivalu Davor Dragojević sa hosťom zo všetkých divadiel venoval, koľko mohol, a tak sme sa aj my cítili v Podgorici ako doma.

Stretnutia s umelcami z rôznych divadiel umožňujú aj výmenu dobre mienených postrehov, či dobrých rád ohľadom nových technických možností, s ktorými má každý zo sféry bábkového divadla iné skúsenosti. Zároveň je to možnosť pre networking a hru nápadov na nové spolupráce.

 

 

Mobilitu divadla Thalia Teatro podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, hlavný partner mobilít divadla Thalia Teatro v Čiernej Hore v sezóne 2022/2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.