Mobility v Čiernej Hore: KORIFEJ v Kolašine

Medzinárodné mobility stredoslovenského divadla Thalia Teatro pokračujú. V roku 2022 sa divadlo zúčastňuje viacerých medzinárodných festivalov v Čiernej Hore. Vďaka podpore z verejných zdrojov divadlo prezentuje svoju tvorbu pre deti i dospelých a odborné znalosti v oblasti divadla pre deti na festivaloch v Kotore, Kolašine a Podgorici. Hlavný partner medzinárodných mobilít divadla Thalia Teatro je Fond na podporu umenia.

Horské mestečko Kolašin je známe nielen výbornými lyžiarskymi traťami, čerstvým vzduchom a nádhernou prírodou, ale aj festivalom alternatívneho divadla. Medzinárodný festival Korifej sa koná už po ôsmy raz a každý rok víta divadelných umelcov z rôznych krajín. Festival bol slávnostne otvorený 6. augusta 2022 v prírodnom parku Biogradská hora a počas troch týždňov uviedol dvadsať divadelných predstavení, z ktorých 4 boli určené pre deti. Hostia festivalu si mohli užiť aj sprievodný program: výstavu českého fotografa Hadisa Medenčevića a kreatívny večer kolašinského básnika Nikolu Šćepanovića. 

Thalia Teatro uviedlo v Kolašine dve predstavenia. Pre najmladšie publikum zahrala Monika Necpálová inscenáciu Farebný kúpeľ – hudobný príbeh na motívy rozprávok Melity Denkovej v réžii Evgenia Ibragimova. Deti s rodičmi sedeli na vankúšoch priamo na javisku a na chode hravého predstavenia sa podieľali aj počas veselých interakcií. Napriek tomu, že väčšina detí nevedela po slovensky, úprimne sa smiali a pozorne sledovali dobrodružstvá Slnka, Lienky a kvetov na ich ceste za vytúženou farbou. 

Pre odbornú verejnosť sme zahrali Cogito ergo sum – novátorské predstavenie, v ktorom sa prepájajú commedia dell’arte, interakcie s divákmi a klasický, takmer mýtický príbeh o návrate hrdinu domov a boju proti systému. Úlohy hlavnej hrdinky Lady B, rozprávača a facilitátora stvárnila Monika Necpálová. Spolu s Alisou Oravcovou stelesnili aj početné postavy commedie dell’arte: Dottore, Kapitána, Harlekýna a iných. 

Program a činnosť festivalu Korifej zabezpečovala nevládna organizácia Korifej teatar s pomocou vnímavých dobrovoľníkov z fakulty dramatických umení univerzity v Cetinje. Účasť na tomto prestížnom medzinárodnom podujatí pre nás bolo nielen poctou, ale aj výbornou príležitosťou zoznámiť sa s umelcami a organizátormi festivalu, získať nové skúsenosti a predstaviť svoju tvorbu medzinárodnej komunite a odbornej verejnosti.

Text: Thalia Teatro

Foto: Archív festivalu Korifej 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.