Pravý life je život s divadlom

Life Education Theatre. Samotný názov vedie nás chodbami divadla, ktoré aplikuje do života. A to nie hocijako ale cez LARP. A čo to vlastne LARP je? Life action role-playing game. Skratku sme rozlúštili. Ale čo to vlastne znamená? LARP využívajúc metódu hrania rolí dovoľuje účastníkom hry v stanovenom priestore vyskúšať si rôzne zručnosti, nadobudnúť nové skúsenosti, ocitnú sa v koži iného, popracovať na svojich vlastnostiach a reflektovať tak svoj život a schopnosť riešiť rôzne problémy v skutočnej realite.

Thalia Teatro (Slovensko) a organizácia Youth Act (Poľsko) – dve partnerské organizácie v projekte Life Education Theatre 8. – 14. septembra 2020 uskutočnili druhú mobilitu, na ktorej sa účastníci venovali rozvíjaniu hereckých predpokladov na stvárnenie rolí v „hre“ LARP. Používaním techník z pantomímy účastníci si rozvinuli neverbálny prejav, prácu s imaginárnym objektom, spoluprácu s partnermi, ktorých v LARPe môžeme označiť za spoluhráčov. Zdalo by sa, že pantomíma a fyzické divadlo sú na míle vzdialené od slov a viet. Aby sme boli schopní vyjadrovať sa bez slov, musíme mať jasno v tom, čo chceme povedať. Divadlo bez rečí len otvára nekonečné množstvo nových originálnych možností, ako sa vyjadriť. Cieľom workshopov bolo pracovať na spôsobe seba vyjadrenia, pohotových reakcií, kontakte medzi ľuďmi a všeobecnom záujme, kde má divadlo špeciálne spoločenské privilégiá.

Metódy na rozvoj hereckých predpokladov na stvárnenie úloh v LARPe a na rozvíjanie samotného príbehu LARPu počas hry účastníci pracovali na svojich mentálnych i fyzických predispozíciách. Druhá mobilita si kládla za cieľ zvýšiť angažovanosť mladých pri samotnom priebehu LARPu. Mobilita mala vplyv na iniciatívu mladých, rozvoj sociálnych kompetencií

V závere druhej mobility účastníci uviedli aj prezentáciu, ktorá získala vďaka dramaturgii, podobu predstavenia zostaveného z hereckých etúd, vychádzajúcich z pantomímy a fyzického divadla.

Prvá mobilita sa uskutočnila v novembri 2019 v Banskej Štiavnici. Projekt Life Education Theatre je podporený z európskeho programu Erasmus+.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.