The C: Naši klauni v Dánsku

V dňoch 12.7. až 20.7.2022 sme sa zúčastnili mobility v rámci projektu The C, v Jersleve v Dánsku. Tréningový kurz sa odohral v idylickom divadle – Aasen Theater. Účastníci tréningu pochádzali zo Slovenka, Poľska a Dánska, keďže projekt je strategickým partnerstvom organizácií Thalia Teatro (Slovensko), Fundacja Innowacyjnej Edukacji (Poľsko) a Creative Reflex (Dánsko) a realizuje sa vďaka podpore programu Erasmus+.

Cieľom kurzu bolo prostredníctvom rôznych aktivít oboznámiť sa s technikou klaunovania a zároveň sa zamerať aj na problematiku znečistenia oceánov. Účastníci nielenže prijali metodológiu klaunovania, ale vďaka jednotlivým aktivitám ju dokázali živo skombinovať práve s ekologickou tematikou. Program bol zameraný na porozumenie problematike znečistenia v oceánoch, pričom dôraz sa kládol aj na teambuilding, workshopy, hry, zábavu a skúmanie témy v rôznych formách. 

Počas dopoludňajších hodín sme pravidelne boli súčasťou rôznych druhov cvičení a hier na vzájomné spoznávanie, ale aj spoznávanie svojich pocitov, myšlienok, akcií a reakcií, zároveň i na spoznávanie samých seba, svojho vnútorného prežívania, jeho uchopenie a využitie vlastného prežívania v hraní. Zároveň bolo veľmi zaujímavou a oslobodzujúcou skúsenosťou opäť vyskúšať hravé aktivity, ktoré pre nás boli pripravené, nakoľko sme ako dospelí zvyknutí nebyť súčasťou hier a neprejavovať príliš veľa emócií. Bolo pre nás úžasnou skúsenosťou byť súčasťou niečoho takého zaujímavého v nádhernom prostredí dánskej prírody, v obklopení ľuďmi, ktorí nás viedli k rozvoju samých seba.

Poobede sme sa stretávali v príjemnom prostredí podkrovia starého divadla, ktorého história nám bola predstavená majiteľmi. V tomto čase sme sa venovali bližšie problematike znečistenia oceánov plastmi. Viedli sme živé diskusie o tom, ako znížiť využívanie plastov v každodennom živote. Stále ostáva veľkým problémom, že veľa plastov nie je recyklovateľných. Diskutovali sme o osobných skúsenostiach a spôsoboch ako obmedziť plasty v našom osobnom živote.

Súčasťou odborného tréningu bol aj jednodňový výlet k moru, kde sme metodológiu klaunovania preniesli do praxe a vystupovali sme pred publikom. Ako jednotlivci sme získali možnosť kreatívnym spôsobom objaviť „svojho vnútorného klauna“.

Posledné dva dni sme sa venovali príprave predstavenia, ktoré malo byť živo vysielané na sociálnych sieťach, avšak kvôli technickým problémom sa živé vysielanie neuskutočnilo. Bola urobená videonahrávka, ktorú si môžete pozrieť na facebookovej stránke The C Project. Príprava na predstavenie bola náročná, ale vďaka priateľskému kolektívu a komunikácií sme dokázali vytvoriť predstavenie s názvom PlastiCON Dream, na ktoré sme všetci veľmi hrdí.

Sme vďační, že sme prostredníctvom organizácie Thalia Teatro mohli byť súčasťou tejto mobility.

Text a foto: Účastníci mobility z organizácie Thalia Teatro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.