Commedia dell´Arte na Kotorskom festivale divadla pre deti

Divadlo Thalia Teatro rozvíja svoje medzinárodné aktivity a spolupráce. V roku 2022 dostalo pozvanie zúčastniť sa viacerých medzinárodných festivalov v Čiernej Hore. Vďaka podpore z verejných zdrojov divadlo prezentuje svoju tvorbu pre deti i dospelých a odborné znalosti v oblasti divadla pre deti na festivaloch v Kotore, Kolašine a Podgorici. Hlavný partner medzinárodných mobilít divadla Thalia Teatro je Fond na podporu umenia.

Naše kruhy sa rozrastajú o nových divadelných priateľov a kolegov z Čiernej Hory. V júli 2022 sa zúčastňujeme festivalu v Kotore. Mestečko pri mori žije už po 30-krát divadlom pre deti. Jubilejný festival sa stal zónou, kde sa aj členovia divadla Thalia Teatro zoznamujú nielen s dospelákmi  – umelcami z regiónu Balkánu, ale aj z iných krajín. Medzinárodné podujatie má svoju prestíž, a preto naša účasť je poctou.

Divadlo Thalia Teatro sa zúčastňuje Kotorského festivalu pre deti, ktorý sa koná v Čiernej Hore od 1. do 12. júla a so všetkými sprievodnými aktivitami začínal už v predstihu na konci júna 2022. Naše divadlo v podaní Moniky Necpálovej, divadelnej pedagogičky, uviedlo na festivale trojdňový edukatívny divadelný program vo forme workshopov s metódou commedia dell´arte a herectva s maskou na motívoch drámy Nosorožec. 

Počas troch dní 30. júna, 1. a 2. júla 2022 sa našich workshopov zúčastnilo zakaždým približne 30 účastníkov. Ako predstaviť drámu Nosorožec pre deti? Ako vytvoriť masku a naučiť sa s ňou hrať? Ako sa na scéne hýbať tak, aby sme vytvorili komédiu bez “prehrávania” a bez opakovania tradičného divadelného klišé? Commedia dell´Arte umožnila našim detským účastníkom spoznať vlastné fyzické možnosti a korigovať v estetike fyzického divadla. 

Kotorský festival sa venuje rozvoju divadelnej a umeleckej tvorby pre deti. Ide o festival mimoriadneho významu na poli kultúry. Festival má svoje dôležité miesto medzi festivalmi pre detské a mladé publikum v Európe. 30. ročník festivalu obsiahol vyše 70 programov, 16 predstavení, 12 vzdelávacích programov, 2 okrúhle stoly, 18 umeleckých inštalácií, 2 výstavy, 4 literárne večeri. Otvoril brány pre umelcov z desiatich krajín a deti bez rozdielu.

Petar Pejaković a Jelena Odalović sa podelili s nami o skúsenosti z organizácie festivalu. Ideu a zamerenie na cieľovú skupinu možno len pochváliť, Detský divák, účastník, je tu v centre pozornosti a čo je hlavné, tvorba pre deti a rozvoj detského potenciálu sú medzi organizátormi festivalu rozpoznané ako dôležité elementy spoločnosti. Vzájomné rozhovory s účastníkmi festivalu, s hosťami a organizátormi obohatili aj naše myslenie a videnie divadla pre deti a prácu s deťmi. 

Text a foto: Thalia Teatro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.