The C: Kam s plastmi na Slovensku a vo svete?

Dňa 19.08.2022 sa v Oščadnici uskutočnil druhý workshop o projekte The C: Clown it! Organizátorom workshopu je Thalia Teatro. Na začiatku workshopu sme účastníkom pripomenuli informácie o projekte The C a ďalej mali možnosť dozvedieť sa niečo o plastoch všeobecne a plastoch v oceáne. 

Nakoľko predchádzajúci prvý workshop bol zameraný na aktivity a praktické činy, tentokrát sme sa snažili zamerať skôr na teoretické informácie. Pripravili sme našu prezentáciu o plastoch všeobecne a plastoch v oceáne. Na začiatku sme hovorili o 4R recyklácie, čo sú Reduce, Reuse, Recycle a Recover – zníženie, znovupoužitie, recyklovanie a obnovenie. V prezentácii sme účastníkom priblížili typy týchto 4R, ich výhody a nevýhody a rovnako i tipy, ako ich efektívne aplikovať v našom každodennom živote. Rozoberali sme tému, že je vo svojej podstate náročné prestať s používaním plastov, nakoľko sú skutočne všade okolo nás. Sú súčasťou našich domácností a nášho života vo všeobecnosti.

Rovnako sme sa zamerali na problém znečistenia plastov, ktorý je v súčasnosti problémom nás všetkých a celého sveta a to, že sa pred ním budeme skrývať a zatvárať oči nám nepomôže ho vyriešiť, ako sme sa zhodli s našimi účastníkmi počas otvorenej diskusie. Snažili sme sa ponúknuť a prísť na rozumné riešenia využívania plastov v menšom množstve.

 

Zamerali sme sa i na problematiku plastov a mikroplastov v oceáne. Pre nás a rovnako i pre účastníkov boli toto zaujímavé a pútavé informácie, nakoľko Slovensko nemá oceán a ani more, a teda sa u nás v týchto oblastiach neorientujeme tak dobre. Táto problematika účastníkov zaujala a rozvinuli o nej samostatnú diskusiu z vlastnej iniciatívy, čo bolo pozoruhodné sledovať. Považovali sme za dôležité nechať priestor otázkam a odpovediam našich účastníkov, v čom sme sa nemýlili. V závere nášho druhého workshopu sme spoločne s účastníkmi pozerali záznam nášho divadelného predstavenia, na ktorý sme dostali pozitívne ohlasy.

Projekt The C je strategickým partnerstvom organizácií Thalia Teatro (Slovensko), Fundacja Innowacyjnej Edukacji (Poľsko) a Creative Reflex (Dánsko) a realizuje sa vďaka podpore programu Erasmus+.

Text a foto: Thalia Teatro

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.