World Summit of Arts Education: Podcast: Estetika v dokumentárnom divadle komunít

Marec 2023 mal pre odbornú verejnosť, umelcov a pedagógov z celého sveta, v repertoári pripravený výnimočný program: The World Summit of Arts Education, niekoľkodňový Svetový summit umeleckého vzdelávania na Madeire, zastrešovaný Svetovou organizáciou pre umelecké vzdelávanie, Regionálnym sekretariátom Madeiry pre vzdelávanie, vedu a technológie a tamojším Konzervatóriom vo Funchale.

Svoj workshop pre odbornú verejnosť na samite uviedla aj Monika Necpálová, slovenská divadelná umelkyňa a divadelná pedagogička. Jej medzinárodnú mobilitu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. 

Podcast je dostupný aj na Anchor/Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/cG7Jf0P0jyb

Monika Necpálová: Estetika v Estetika v psychoedukačných divadelných projektoch
José Eduardo Silva a Monika Necpálová, Svetový summit umeleckého vzdelávania 2023, Madeira

Dedičstvo a udržateľnosť: udržateľné  ostrovy kultúry a umeleckého vzdelávania. Tak znela téma, ktorej sa na summite venovalo takmer 300 odborníkov zo všetkých kontinentov. Podcast osvetľuje autorkin pohľad na metaforu prírodných ostrovov s ostrovmi kultúry. Načrtáva otázky, kto môže byť umelcom a ako rast umelcov ovplyvňujú ich sociálne, zdravotné a ekonomické  podmienky. V nasledujúcich minútach vám priblíži aj osobitný pohľad na social community theatre cez prizmu portugalských tvorcov, ozrejmí pojem transformácie, dotkne sa dokumentárneho divadla a estetiky. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde sa stretáva psychológia s divadlom? Divadlo prináša človeku – tvorcom i recipientom – takmer stopercentnú možnosť premeny. Autorka približuje aj svoj rozhovor portugalským kolegom, hercom, režisérom a pedagógom na univerzite Minho v portugalskom meste Braga, Josém Eduardom Silva, jedným z účastníkov samitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.